Učitelé

Rasa Ravi

Rasa Ravi (nar. 1969)

kulakara, zakladatel2020: zrod Šikhary, tvorba webu a videí

2013: byla zakoupena chata k meditačním účelům

2013: Odborné poznámky a dodatky ke knize Šivaismus

2013: založení nakladatelství Siddhaika

Vánoce 2009: první sobota celodenní sádhany

2008–2009: roční setkávání studijní skupiny Nétra

2007: založení neziskové organizace Siddhaika

2004–2017: tvorba a vývoj webu tantrajoga.cz

1998–2008: Ágamická škola
V devadesátých letech jsem působil v Praze, poté v několika mimoměstských lokalitách. Od nového století jsem žil převážně v Plzni, od konce roku 2019 bydlím znovu v Praze.

Po různých víkendových a vícedenních retreatech v minulosti jsem se koncem roku 2009 pustil spolu s Richardem Magem do seriózní celodenní sádhany každou sobotu. Po koupi meditační chaty (na samotě) na Blatenské pahorkatině (mezi Nepomukem a Horažďovicemi) se chata stává první ardhašikharou, místem zasvěceném pouze meditaci. Postupem času se na náš rigorózní program pokusilo, na kratší či delší dobu, přistoupit pár lidí; spíše neúspěšně.

V rámci Šikhary jsem nyní vypracoval metodu, která zájemce přivádí k podobné praxi systematicky a postupně, což ovšem zahrnuje celobytostní práci. V takovém přístupu je podobný cíl obecněji dosažitelný. Jelikož jsem se koncem roku 2019 přestěhoval do Prahy, odkud se dostat do ardhašikhary je komplikované, videa, která jsem začal natáčet právě v tomto období, jsou z pražského bytu.

Věnuji se hlavně lidem, kteří už za sebou mají dlouholetou praxi nebo kteří po takové praxi s celým svým srdcem touží.
Vojtěch Nárovec

Vojtěch Nárovec (nar. 1990)

kuláčárja, učitel školy „Měsíc ve dne“2020: propojení svých dřívějších aktivit se Šikharou

2018: vedení vnitřní/ezoterní kuly

2016: vedení vnější kulyŽiju a působím v Českých Budějovicích a, od nich jižně, v Dolním Třebonínu.

Naše škola se jmenuje „Měsíc ve dne“ a vznikla v roce 2016 v Českých Budějovicích založením první skupiny (pojmenování na kuly je dodatečné). Rezidenci, a současně 1. ardhašikharu, máme v ulici Nová 3 ve vlastní rodinné budově, kde sídlí i stejnojmenná literární kavárna, galerie a obchůdek s indickou tematikou. Máme vlastní cvičební prostor jak pro meditace a zpívání manter, tak i pro cvičení ásan. Je zde možnost přespání, knihovna a místnost na čtení. Samozřejmostí je kuchyň, koupelna a toaleta.

Zpočátku byla naše škola zaměřena na klasickou západní jógu, tedy především na cvičení ásan a příbuzné hatha techniky. V tomto pojetí dosud vedu skupinu, která je určená pro začátečníky. Tato skupina je nyní vedena jako tzv. vnější kula.

Z vážných zájemců o serióznější sádhanu postupně vznikla druhá skupina, která začala působit v roce 2018. Je zaměřena na meditační techniky. Je vedena jako vnitřní/ezoterní kula. Dohromady tedy jako kuláčárja vedu dvě kuly, jednu pro začátečníky a druhou pro meditativně pokročilé. V roce 2020 jsem se přihlásil k ideálu a Nauce šikharinů.

U pokročilých cvičenců používám šakticko-šivaistické prvky, které z hlediska tradičních nauk nejlépe popisují ezoterní pochody a které nejlépe vedou k pochopení našeho vlastního bytí.

Druhá ardhašikhara je v Dolním Třebonínu. Program je zde nepravidelný a je určený pro pokročilé kuliny.